Metody małoinwazyjne
LaryngologiaLeczenie przewlekłego zapalenia zatok – CEZ (Balloon Sinuplasty) - metoda minimalnie inwazyjna

W ostatnich latach coraz więcej chorych zwraca uwagę lekarza na dolegliwości typu: bóle głowy, przewlekły nieżyt nosa, oraz trudności w  oddychaniu przez nos, które najczęściej jest spowodowane przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych. Najczęściej nie są to stany zagrażające życiu lecz mogą znacznie obniżać jakość życia. W Stanach Zjednoczonych obliczono, iż wydolność zawodowa chorego z PZZP to nawet 20% wydolności zdrowego człowieka. To schodzenie od dawna było wyzwaniem dla laryngologów. Stosuje się wiele terapii i poszukuje się nowych sposobów leczenia zapalenia zatok przynosowych. Jedną z istotnych przyczyn jest blokada ujścia zatoki, co powoduje zaleganie wydzieliny i rozwój zapalenia zatok.
Metody leczenia zatok przynosowych:
  • Zachowawcze
  • Zabiegowe
    • Punkcja- przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Polega na opróżnieniu zatok ze zgromadzonej w nich wydzieliny, ich przepłukaniu i miejscowym podaniu antybiotyku. Jednak zabieg taki usuwa tylko objawy, a nie przyczynę choroby
    • Operacje- najczęściej endoskopowe (bez naruszania powłok ciała, czyli za pomocą specjalnego „wziernika-światłowodu”, wyposażonego w miniaturowe narzędzia chirurgiczne), podczas których usuwa się zmienione wskutek stanu zapalnego tkanki zwężające kanaliki.
  • Minimalnie inwazyjne: