Laryngologia

Czym jest chrapanie i jakie są jego objawy?

Dla wielu z nas chrapanie podczas snu wydaje się naturalnym elementem. I tak jest , jeśli
występuje sporadycznie, krótkotrwale. Gdy pojawią się jednak towarzyszące chrapaniu – zaburzenia oddychania, bezdechy, to mamy do czynienia ze stanem chorobowym, tzw. „zespołem bezdechu sennego”.
Zasadniczą przyczyną tego stanu rzeczy są zaburzenia w budowie i obniżenie napięcia mięśni
górnych dróg oddechowych.
Główne objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę to:
-głośne chrapanie i bezdechy (przerwy w oddychaniu) trwające dłużej niż 10 sekund, powtarzające się częściej niż 5 razy w ciągu jednej godziny snu,
- niespokojny sen
- nadmierna senność w ciągu dnia,
- poranne bóle głowy
- zaburzenia koncentracji, osobowości,
- zmęczenie

Diagnostyka chrapania

W skutecznym leczeniu chrapania kluczową rolę odgrywa diagnostyka. Podczas badania podmiotowego lekarz przeprowadza rozmowę z pacjentem, dokonuje pomiaru ciśnienia krwi, sprawdza również BMI oraz obwód szyi. Rozpoczęcie właściwej terapii wymaga jednak przeprowadzenia dokładnego wywiadu laryngologicznego. Jego celem jest określenie miejsc, które mogą stać się przeszkodą podczas oddychania. Kolejny krok to badanie endoskopowe, czyli wykorzystanie maleńkiej kamerki, którą lekarz laryngolog i pacjent oglądają nosogardło. Badanie jest w stanie precyzyjnie określić zwężenia w górnych drogach oddechowych. Wybór metody leczenia uzależniony jest od dolegliwości pacjenta i ich nasilenia.

Dr Norbert Górski odbył wiele szkoleń a także był uczestnikiem wielu sympozjów i konferencji poświęconych tematyce diagnostyki i terapii chrapania. Posiada także certyfikat członkostwa Międzynarodowego Towarzystwa Leczenia Chrapania
( International Surgical Sleep Society).


Metody leczenia chrapania

  • Metody nieinwazyjne

Metoda CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) do niedawna uważana była za najskuteczniejszy i jedyny sposób leczenia bezdechu sennego spowodowanego zwężeniem dróg oddechowych. CPAP to specjalny aparat, którego najważniejszym elementem jest urządzenie podające przez cały okres snu pacjenta powietrze pod ciśnieniem, co ma zapobiegać powstawaniu zwężeń w dolnych drogach oddechowych. Pacjent, aby prawidłowo oddychać, zmuszony jest codziennie spać w masce tlenowej, w zasadzie do końca życia. Obecnie stosowana jest w bardzo ciężkich przypadkach, wtedy, gdy niemożliwe jest już leczenie operacyjne.

  • Metody małoinwazyjne

W leczeniu łagodnego chrapania i Zespołu Obturacyjnych Bezdechów Sennych o niewielkim nasileniu znajduje obecnie zastosowanie nowa metoda termoterapii bipolarnej (Celon). Jest to prosty, mało inwazyjny i bezkrwawy zabieg wykonywany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. U wybranych pacjentów rozszerzamy zabieg o plastykę podniebienia miękkiego (usuniecie nadmiernie wiotkiej tylnej części podniebienia wraz z fragmentem przerośniętego języczka). Dzięki użyciu bipolarnej elektrody uzyskuje się unikalny efekt termoablacji (około 70° - 80° C) prądami wysokiej częstotliwości. Zabieg wykonuje się po uprzednim miejscowym znieczuleniu podniebienia wprowadzając w nie kilkakrotnie specjalną elektrodę i pozostawiając ją na kilka sekund. Cały zabieg trwa kilkanaście minut i po jego zakończeniu pacjent może udać się do domu. Ból i uczucie dyskomfortu po zabiegu są przejściowe, trwają 2-3 dni, wyjątkowo do tygodnia. W ciągu pierwszych dni gojenia chrapanie może się przejściowo nieco nasilić. Proces gojenia jest zakończony po 6 tygodniach . Często po tym czasie potrzebne jest powtórzenie zabiegu dla uzyskania optymalnego efektu.

  • Metody chirurgiczne

Implanty podniebienne: technika polegająca na wprowadzeniu implantów w podniebienie miękkie. Wprowadzone implanty, ulegające stopniowej biodegradacji, powodują stopniowe powstawanie blizn prowadzących do usztywnienia podniebienia. Zabieg ten wykonywany jest ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym. Zwykle łączy się go z zabiegiem obkurczania małżowin (Celon).

Metoda laserowa: używane w leczeniu chrapania wykorzystują działanie wysokiej temperatury. Efekt uboczny tego typu zabiegu to występowanie poparzeń oraz obrzęku operowanych miejsc. Lekarze odchodzą od operowania tą metodą.