FESS

Septoplastyka

Rynoplastyka
  Laryngologia - procedury chirurgiczne
Laryngologia - to w pełnej nazwie otorynolaryngologia (chirurgia głowy i szyi) - dziedzina medycyny zajmująca się fizjologią, rozpoznawaniem i leczeniem chorób ucha (z gr. oros, otos), nosa (z gr. rhinos, rynos), krtani (z gr. laryngos), gardła (z gr. pharyngos) oraz innych narządów głowy i szyi. Jej nazwa potoczna to otolaryngologia lub najczęściej używana - laryngologia.

Konsultacje laryngologiczne - składają się z kilku etapów. Rozpoczynają się dokładnym wywiadem lekarskim, który umożliwia zebranie wszystkich niezbędnych informacji do postawienia diagnozy i dalszego ewentualnego leczenia. Podczas konsultacji laryngologicznych przeprowadzane jest badanie endoskopowe z możliwością wizualizacji dla pacjenta, co zwiększa możliwości wykrycia zmian chorobowych obejmujących jamę nosa, gardła czy uszy. W celu lepszego prześledzenia zmian procesów chorobowych wykonywana jest dokumentacja fotograficzna i filmowa. W niektórych przypadkach wykorzystuję się mikroskop lub fiberoendoskop. W trakcie konsultacji na podstawie zachowanych fotografii i dokumentacji przeprowadzana analiza ustępowania zmian chorobowych, sposobu leczenia oraz wskazań lekarskich. Podczas konsultacji lekarz odpowie na wszystkie pytania pacjenta dotyczące przebiegu i bezpieczeństwa leczenia oraz prowadzonego zabiegu.

Funkcjonalna endoskopowa chirurgia zatok przynosowych - (ang. FESS functional endoscopic sinus surgery) metoda ta polega na zmniejszeniu objawów zapalenia zatok przynosowych oraz/lub polipów nosa. Jest minimalną interwencją chirurgiczną. Indywidualnie dostosowana jest do potrzeb każdego pacjenta. Zwykle przeznaczona jest dla pacjentów, u których leczenie samymi lekami donosowymi lub antybiotykoterapia nie przynoszą poprawy. Jest przeprowadzona przez nozdrza w znieczuleniu ogólnym. Nie powoduje blizn na skórze twarzy. Podczas operacji zostają usunięte cienkie blaszki kostne i błona śluzowa objęte stanem zapalnym. Podczas operacji stosuje się narzędzia specjalnie przystosowane do zabiegu tak aby uzyskać zminimalizowanie bliznowacenia podczas gojenia się ran pooperacyjnych w nosie co umożliwia znacznie szybszy powrót do zdrowia. Po zabiegu nos może mieć ograniczoną drożność do 2 tygodni. Pacjent może odczuwać lekki dyskomfort lub czuć się zmęczony przez pewien czas.
więcej

Septoplastyka - jej zadaniem jest zmniejszenie niedrożności nosa, poprawienie oddychanie podczas snu, eliminacja chrapanie i przywrócenie prawidłowego funkcjonowania aparatu rzęskowego, którego zadaniem jest oczyszczanie i ocieplanie wdychanego powietrza. Septoplastyka polega wewnątrznosowym cięciu błony śluzowej, które pozwala skorygować zdeformowaną cześć chrzęstną i kostną przegrody nosowej bez pozostawienia blizn. Zabieg jest bardzo precyzyjny dzięki wykorzystaniu techniki endoskopowej. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i twa około 1 godziny.
więcej

Rynoplastyka - jest zabiegiem polegającym na korekcji nosa zewnętrznego. Celem operacji jest likwidacja deformacji części kostnej i chrzęstnej nosa powstałych np. w wyniku np. urazów. Operacja powoduje wyeliminowanie skrzywień i wypukłości nosa, Prowadzi do poprawienia struktury i funkcjonalności nosa zewnętrznego . Całkowita zmiana wyglądu nosa jest niemożliwa, lecz poprzez modelowanie kości i chrząstek nosa można osiągnąć poprawę wyglądu nosa. W czasie operacji przeprowadza się nacięcia w miejscach niewidocznych, znajdujących się we wnętrzu nosa, które służą wprowadzeniu narzędzi chirurgicznych.
więcej