Terapia botulinowa (BOTOX)

Wypełnianie

Peelingi

Modelowanie ust
  Chirurgia plastyczna twarzy - metody małoinwazyjne
Terapia botulinowa (BOTOX) -toksyna botulinowa (TB) jest najsilniejszą neurotoksyną pochodzenia bakteryjnego, produkowana przez bakterie Clostridium botulinum.  Za pomocą zastrzyków z botuliny dochodzi do zablokowania chemicznych połączeń między nerwami a mięśniami.  Zabieg najczęściej stosowany do wygładzania zmarszczek oraz do spłycania bruzd poprzecznych i pionowych, tzw. ‘lwich’ czoła. Wstrzyknięty w małej dawce w odpowiednią tkankę mięśniową powoduje lekki paraliż mięśni odpowiedzialnych za zmarszczki na czole i w okolicach oczu dzięki czemu uniemożliwia kurczenie się tych mięśni i tym samym przeciwdziała marszczeniu się i fałdowaniu skóry.  Terapia przeciwzmarszczkowa przy użyciu Botoxu stosowana jest w przypadkach likwidowania zmarszczek między brwiami, poziomych linii czołowych, "kurzych łapek" lub "linii śmiechu między oczami". Zabieg trawa krótko i jest prawie bezbolesny. Zmarszczki znikają stopniowo po 2-3 dniach do 2 tygodni od zabiegu. Botox jest wstrzykiwany przy użyciu strzykawki jednorazowego użytku zaopatrzonej w bardzo cienką igiełkę.
więcej

Wypełnianie - polega na śródskórnym lub podskórnym wstrzyknięciu różnych substancji:

  • kwasu hialuronowego,
  • kwasu hialunorowego połączonego z hydrożelem akrylowym,
  • mieszanki wody i polakrylamidu,
  • preparatów kolagenu.

  • Wypełnianie zmarszczek wykonuje się najczęściej za pomocą preparatów zawierających kwas hialuronowy.  Metoda ta polega na wykorzystaniu związków mających zdolność wiązania wody w skórze nadając jej elastyczność i sprężystość.  Najczęściej metoda ta jest wykorzystywana do leczenia zmarszczek fałdów nosowo-wargowych, drobnych zmarszczek wokół ust i oczu oraz na czole. Wypełnianie  polega na podaniu śródskórnym kwasu hialuronowego, który jest naturalnym składnikiem przestrzeni międzykomórkowej (w zależności od nasilenia i lokalizacji zmarszczki stosuje się różne głębokości podania). Efekt zabiegu jest odwracalny, utrzymuje się około 8-16 miesięcy. Niewielkie obrzęki i zaczerwienienia mogą wystąpić po zabiegu (czasem także świąd), ustępują po kilku dniach, w zależności od wrażliwości skóry.

    więcej

    Stymulacje - zabieg stymulacji polega na wstrzyknięciu kwasu polymlekowego, który stymuluje fibroblasty (włókno tkanki łącznej odpowiedzialne między innymi za tworzenie kolagenu) do produkcji włókien kolagenowych. Po pewnym czasie polimer kwasu mlekowego ulega biodegradacji (rozkładowi), a włókna kolagenowe zwiększając grubość skóry likwidują lub zmniejszają zmarszczki.

    Peelingi - czyli złuszczanie. To zabiegi dzięki, którym dochodzi do złuszczania (eksfoliacji) naskórka na różnych poziomach w zależności od preparatu, który jest dobierany odpowiednio do rodzaju uszkodzeń skóry. Peelingi dzielimy na mechaniczne i chemiczne.
    Peelingi chemiczne w zależności od stosowanej substancji i czasu aplikacji można podzielić na: powierzchniowe, średnio głębokie i głębokie. Peelingi średnio głębokie i głębokie mogą być przeprowadzane tylko przez lekarzy, gdyż odsłaniają głębsze warstwy skóry. Taki sam podział dotyczy peelingów mechanicznych.
    więcej

    Modelowanie ust - jest to niejednorodna grupa zabiegów, których celem jest uwydatnienie kształtu warg, ich powiększenie i nadanie im bardziej zmysłowego wyglądu. W zależności od zastosowanej metody zmianie ulegają takie elementy jak: wypełnienie brzegu czerwieni wargowej, grubość czerwieni wargowej, zarys warg oraz kształt kącików ust. W chwili obecnej do powiększania warg najczęściej stosuje się różnego rodzaju wypełniacze tkankowe np. własną tkankę tłuszczową, kolagen, kwas hialuronowy, związki poliamidowe i poliakrylowe itp.
    więcej