Metody małoinwazyjne
Chirurgia plastyczna twarzy

Peelingi, czyli złuszczanie dzielimy na mechaniczne i chemiczne. To zabiegi dzięki, którym dochodzi do złuszczania (eksfoliacji) naskórka na różnych poziomach w zależności od zastosowanego preparatu, który jest dobierany odpowiednio do rodzaju uszkodzeń skóry. Przy odpowiednio dobranym preparacie dochodzi do poprawy wyglądu skóry, regeneracji skóry starzejącej się, zwiększenia jędrności skóry i spłycenia zmarszczek. Peelingi chemiczne w zależności od stosowanej substancji i czasu aplikacji można podzielić na: powierzchniowe, średnio głębokie i głębokie. Peelingi średnio głębokie i głębokie mogą być przeprowadzane tylko przez lekarzy ponieważ wchodzą one w reakcję ze skórą właściwą i odsłaniają głębsze warstwy skóry. Taki sam podział dotyczy peelingów mechanicznych.

    • peelingi chemiczne - to zabiegi kosmetologiczne polegające na kontrolowanym złuszczaniu skóry na różnej głębokości za pomocą różnych substancji aktywnych: płynu Jassner'a, AHA-kwasu glikolowego, TCA- kwasu trójchlorooctowego, BHA- kwasu salicylowego, oraz peelingi łączące dwie różne substancje np. AHA i TCA. W Polsce najczęściej stosowane są kwasy AHA i TCA. Ten ostatni może być podawany wyłącznie przez lekarzy. Stosowane substancje usuwają przede wszystkim naskórek na różnym poziomie, czasem pobudzają produkcję naturalnego kolagenu. Przeciwwskazania przy wykonywaniu zabiegu powinny każdorazowo być konsultowane z lekarzem, lekarzem dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej. Zabiegowi nie powinny poddawać się osoby, które mają wrażliwą skórę i problemy z naczynkami oraz kobiety w ciąży. Bardzo ważna jest również w okresie pozabiegowym odpowiednia ochrona skóry przed słońcem.

    • peelingi mechaniczne - przeprowadzane są za pomocą specjalnego narzędzia złuszczającego lub lasera. Głębokość peelingu zależy od rodzaju narzędzia lub lasera i czasu ścierania skóry. Laserowe peelingi (terapia laserowa) mogą być przeprowadzane tylko przez lekarzy, a ponieważ  są bardziej inwazyjne zalicza się je najczęściej do chirurgicznych metod wygładzania zmarszczek opisanych powyżej.