Chirurgia plastyczna twarzy

Lifting twarzy (Facelift)
Jest to klasyczna operacja "odmładzająca". Efekt ten uzyskuje się poprzez naciągnięcie skóry i uniesieniu tkanek policzków i czoła, które z wiekiem, pod wpływem grawitacji opadają. Zabieg ten poprawia ogólny wygląd, a także niweluje oznaki starzenia. Typowe cięcia skórne są umiejscowione w owłosionej skórze skroni, przed uchem i w skórze owłosionej na potylicy. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub w narkozie w zależności od potrzeb i preferencji pacjenta.

Przed zabiegiem
W czasie pierwszej konsultacji u lekarza specjalisty ustala się szczegóły procedury, leczenia i rodzaju znieczulenia, wykonuje fotograficzną i komputerową symulację wyniku pooperacyjnego, określa czas pobytu w klinice (najczęściej pacjent wychodzi tego samego dnia). Przeprowadzana jest także konsultacja lekarza anestezjologa. Niezbędne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych: morfologii krwi, określenie czasu krwawienia i krzepnięcia, grupy krwi oraz badania EKG.

Przeciwwskazania
Brak jest jednoznacznych przeciwwskazań do przeprowadzenia korekcji powiek. Względne przeszkody to: cukrzyca, niedokrwistość, nieleczone nadciśnienie, przebycie choroby Gravesa-Basedowa, zaburzenia krzepliwości, stany zapalne operowanej
okolicy.

Zabieg i rekonwalescencja
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (decydująca jest rozmowa z pacjentem). Pacjent pozostaje w klinice przez noc. Dieta lekko strawna wskazana jest przez około 2 dni. Zdjęcie szwów przed uszami następuje w 3-4 dobie po operacji. Głowę można myć 5 dni po operacji. Aktywność socjalna po około 7 dniach od zabiegu. Zdjęcie reszty szwów następuje w 7-10 dobie po operacji. Pełna aktywność socjalna po 2-3 tygodniach po operacji. Rekonwalescencja trwa około 3 tygodni. Blizny pooperacyjne są nieomal niewidoczne. Są one ukryte we włosach, a przed uchem są zlokalizowane w typowej biegnącej tam zmarszczce skórnej.

Możliwe powikłania
Najpoważniejszym powikłaniem, zdarzającym się w wyjątkowych wypadkach, jest porażenie nerwu twarzowego i paraliż mięśni mimicznych twarzy. Mogą wystąpić krwiakach czy infekcjach które także obserwuje się rzadko najczęściej na skutek nieprzestrzegania zaleceń lekarskich.